– Det har vært et intenst, spennende og veldig gøy år, sier restaurantsjef Skender Qetkaj.
– Vi har hatt mange gjester og mye aktivitet, og sitter igjen med en tydelig følelse av at dette har vært et svært godt år.
Tallene gir et klart bilde av omfanget: Nesten 11.00 gjester har deltatt i private selskap, med svimlende 147.000 tallerkener servert i løpet av året. Totalt gjennomførte Kunstsilo 200 arrangementer, fra mindre sammenkomster til store bedriftsarrangementer.
Et lag som får det til å fungere
For kjøkkensjef Bartek Chatys er det særlig én ting som peker seg ut:
– Det jeg er mest stolt av, er teamet vårt. Vi har en solid gjeng, både faglig og sosialt.
Den samme opplevelsen deles på tvers av avdelingen. Viljen til å få ting til, og evnen til å stille opp for hverandre, trekkes frem som avgjørende for å håndtere høyt tempo i hverdagen.
– Det skaper en flyt som gjør at vi håndterer trykket på en god måte, sier Qetkaj.
Bak driften står det rundt 25 ansatte i servering, samt 11 på kjøkkenet, med roller som spenner fra kokker og lærlinger til servitører og bookingansvarlig.
– Alle er viktige brikker, sier Chatys. Vi er avhengige av at alle gjør jobben sin for at helheten skal fungere.
Øyeblikkene som sitter igjen
Blant årets mange arrangementer er det særlig noen som har gitt inntrykk. Qetkaj trekker frem et bedriftsarrangement i Kunstsilos toppetasje, Panorama, hvor bedriften Unifon hadde en ansattfest i februar. Her var det et stort antall gjester, en treretters meny og høyt tempo. En gjennomføring der alt klaffet.
Chatys trekker også frem et ekstraordinært arrangement i Silosalen som ble gjennomført for BDO. Med runde bord og hvite duker, og over 200 gjester, ble det en helt egen stemning i rommet som mange beskriver som en katedral.
– Det er slike kvelder man husker, en magisk atmosfære rett og slett.
Felles for disse arrangementene er at de viser bredden i tilbudet:
– Det er da vi virkelig får brukt hele kapasiteten vår, fra planlegging til gjennomføring, forteller Qetkaj.
Mat med bred appell
Kunstsilo servering tilbyr et variert matkonsept, med mange favoritter på menyen.
– Vi lager mye forskjellig, men opplever at gjestene setter pris på kvaliteten og helheten, sier Chatys.
Samtidig er det noen klare bestselgere. I selskapsavdelingen ble det vårens trerettersmeny – med skalldyrbisque, indrefilet og sjokolademousse – servert hele 10.937 ganger. I Brasseriet har særlig smørbrødkvartetten Smushi vært populært, samt burger og fersk fisk. Totalt ble det også servert over 42.000 kaffekopper i løpet av året.
Mer enn en restaurant
Kunstsilo skiller seg fra tradisjonelle restauranter, både i struktur og rammer.
Qetkaj trekker frem at de er en del av et museum, samtidig som det drives resturant, arrangementer og konferanser i samme bygg. Det gir både fordeler og utfordringer. En av de mest konkrete er logistikken.
– Kjøkkenet ligger nede, mens vi serverer i flere etasjer. Det stiller høye krav til planlegging og samhandling, tilføyer Chatys.
Samtidig trekker de begge frem de unike rammene som en styrke:
– Vi får mange gjester gjennom museet, men opplever samtidig at vi har blitt et attraktivt spisested i byen i seg selv.
Qetkaj utdyper også at nærheten til Kilden teater og konserthus bidrar til økt aktivitet, særlig før forestillinger.
Panorama fra morgen til kveld
Videre utvikling
Etter et solid år er fokuset nå rettet fremover.
– Vi ønsker å utvikle oss videre, både faglig og økonomisk, påpeker Chatys.
Et konkret satsningsområde er Panorama, hvor det nå i større grad tilbys mat:
– Vi skal øke aktiviteten der oppe, sier Qetkaj. Et av tiltakene inkluderer å holde
Panorama åpent sommeren 2026 uten inngangsbillett til utstillingene.
Ambisjonen er tydelig, og Chatys forteller at målet er at Kunstsilo skal være en attraktiv destinasjon for kunst, kultur og mat – et sted folk forbinder med gode opplevelser.
Oppsummert fra restaurantsjefen: – Det går bra. Det går veldig bra, faktisk.