Kunst i kuling

Kunst i kuling er en skulpturhage på museets terrasse i femte etasje, med tre skulpturer fra museets samlinger. Her vil man kunne oppleve en fantastisk utsikt over fjorden, og samtidig få anledning til refleksjon og kontemplasjon.

Mennesker som er på Kunst i Kuling
Ejler Bille

Danske Ejler Bille(DK, 1910-2004) var en av de fremste pionerene innenfor den abstrakte kunsten i Danmark på begynnelsen av 1900-tallet. På 1930-tallet var han engasjert i kunstnersammenslutningen linien,sammen med blant annet Sonja Ferlov Mancoba, Vilhelm Bjerke-Petersen og Richard Mortensen. Sammen fremmet de et abstrakt-surrealistisk uttrykk med både utstillinger og et tidsskrift med samme navn, linien. På 1940-tallet ble Bille en sentral skikkelse i den internasjonale kunstnergruppen CoBrA (Copenhagen, Brussel, Amsterdam).

Selv om Bille i ettertiden kanskje er mest kjent for sine malerier, var det med skulpturen han først markerte seg. De tidligste skulpturene viste fremstillinger av dyr og fugler, og speilet hans interesse for naturen og dens dyreliv. Bille har blitt omtalt som en poetisk kunstner, både for de store mengdene tekster han produserte om samtidens nye kunstuttrykk, men også for den ømheten ha la ned i sitt arbeid med billedkunsten. Tittelen Saurian kan oversettes til øgle. Skulpturen virker nærmest mystisk, men uten å være skremmende eller ubehagelig. Den har en ømhet over seg, vender hodet ned og søker kontakt med betrakteren.

Tittelen Saurian kan oversettes til øgle. Skulpturen virker nærmest mystisk, men uten å være skremmende eller ubehagelig. Den har en ømhet over seg, vender hodet ned og søker kontakt med betrakteren.
Ejler Bille. Saurian, 1936-1998. Tangen-samlingen
Lars-Gunnar Nordström (FIN, 1924-2014)

Lars-Gunnar Nordström var en av de ledende pionerene innen den konkrete, ikke-forestillende kunsten i Finland. Han var opptatt av tre grunnelement i sine verk: farge, form og linje. Disse elementene skulle stå i et gjensidig avhengighetsforhold til hverandre, og verkene skulle ikke vise til noe utover seg selv og det samspillet som oppsto. Nordström var egentlig utdannet innen interiørdesign, og var som kunstner å anse som en autodidakt. Likevel var han en av Finlands fremste innen sitt felt, og var den første til å stille ut konkrete verk i sitt hjemland. 

Både i hans malerier og skulpturer var Nordström å regne som en komponist, men der notene er byttet ut med klanger av nettopp farge, form og linje. For Nordström var det som om arbeidet med gode komposisjoner og form aldri opphørte, og han var kjent for stadig å brette på små figurer av notis lapper og kvitteringer. Kanskje var det også slik han fikk inspirasjon til skulpturen Sekvens?

kunst i kuling
Foto: Alan Williams